Metoda Wima Hofa

Czym jest Metoda Wima Hofa (WHM)?

Podobnie jak ARISTOS TROPOS (co nie jest niczym dziwnym, ponieważ jest to integralna część tego stylu życia), WHM oferuje rewolucyne podejście do treningu, kondycjonowania i terapii.

Metoda Wima Hofa opiera się na trzech filarach: ćwiczeniach oddechowych, ekspozycji na zimno oraz skupieniu i zaangażowaniu… a to oczywiście tylko w skrócie. Chociaż ta metoda działa najlepiej wtedy, kiedy wszystkie składniki są obecne, każdy z filarów musi być wyjaśniony osobno, a najlepszym sposobem, aby poznać i zrozumieć je dogłębnie, jest uczestniczenie w warsztatach WHM, najlepiej prowadzonych przez doświadczonego instruktora, który uczy od dawna i może odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości kursantów. A takich indywidualnych pytań jest często bardzo wiele, bo na warsztatach bywają ludzie cierpiący na różnorodne choroby, ale również i tacy, których celem jest osiągnięcie lepszych wyników sportowych lub biznesowych.

A oto, jak trzy filary Metody Wima Hofa wyglądają w dużym skrócie:

  1. Oddychanie WHM składa się z kilku rund głębokiego oddychania, z których każda kończy się wstrzymaniem oddechu na wydechu; zgodnie z tradycyjnym kursem dziesięciotygodniowym WHM online, po ćwiczeniach oddychania WHM wykonuje się ćwiczenia rozciągające (bardzo podobne do tradycji „asana” w jodze);
  2. Ekspozycja na zimno jest eksponowaniem swojego ciała na kontakt z zimną wodą lub wodą z lodem, których zakres temperatury zazwyczaj wynosi pomiędzy 1°C a 12°C. Ekspozycja na zimno może być również eksponowaniem ciała na zimne powietrze, szczególnie przez dłuższy okres czasu, jak również krioterapia, jednak warto wiedzieć, że taka ekspozycja na kontakt ze schłodzonymi gazami i powietrzem jest zupełnie czym innym i ma o wiele mniej wyraźny, szybki i skuteczny wpływ na ludzka fizjologię;
  3. Zaangażowanie (Poświęcenie) jest Skupieniem przez dłuższy czas na codziennym treningu; trzeba być Tu-i-Teraz oraz skupić się na rozwoju podobnej uważności na sobie i otaczającym świecie, a zwłaszcza w procesie (długotrwałego) treningu.

Metoda Wima Hofa została „odkryta“ i zaimplementowana przez Holendra, wielokrotnie wyróżnionego w Księdze Rekordów Guinnessa, Wima Hofa. Od czasu jej pierszego publicznego wdrożenia przez samego Wima, metoda byla bardzo szeroko (i nadal jest) badana naukowo pod różnym kątem, jak również testowana przez ogromną rzeszę ludzi, ktorzy uznali, że warto sprobować i od tego czasu najczęściej 'testuja’ te metodę na codzień :-). Ponieważ jesteśmy jednymi z pierwszych na świecie certyfikowanych instruktorów tej metody i od wielu lat rozwijamy ją w ramach Aristos Tropos, możemy z całą stanowczościa i autorytatywnie stwierdzić, że przynosi ona olbrzymie korzyści zdrowotne i to na bardzo wielu poziomach.

Przeczytajcie więcej o Metodzie Wima Hofa w sekcji dotyczącej Badań Naukowych poniżej, jak również w zakładce związanej z Mediami. Co jednak chyba najważniejsze, nie zapomnijcie zapoznać się z tym, co mamy sami do zaoferowania w związku z naszymi warsztatami, aby nauczyć się Metody Wima Hofa z nami, zarówno w Polsce, Wielkiej Brytanii lub innych krajach, gdzie również organizujemy nasze warsztaty.